Gruntowe pompy ciepła OlsztynGruntowe pompy ciepła wykorzystują energię zawartą w gruncie. W zależności od ukształtowania i wielkości terenu wokół budynku, w gruncie instaluje się pionową sondę albo poziomy kolektor. Następnie przyłącza się urządzenie do jednostki pompy ciepła w domu, skąd energia cieplna jest rozprowadzana na wszystkie pomieszczenia. Uzyskaną z gruntowej pompy ciepła energię wykorzystuje się również do podgrzewania wody użytkowej.

Gruntowe pompy ciepła to najlepsze rozwiązanie dla nowych domów oraz obiektów przechodzących kompleksową modernizację systemu grzewczego. Instalacja gruntowej pompy ciepła może być częściowo finansowana z dotacji. Warto skorzystać z tej opcji, aby obniżyć koszty inwestycji. 

Jak działają gruntowe pompy ciepła?

Są to urządzenia, które pobierają energię z gruntu, a następnie wytwarzają energię cieplną na potrzeby ogrzewania i chłodzenia pomieszczeń oraz podgrzewania wody użytkowej.  

Pompy ciepła korzystające z energii z gruntu są wysoce odporne na zmieniające się warunki zewnętrzne, co umożliwia im maksymalną wydajność działania praktycznie przez cały czas. Dodatkową zaletą gruntowych pomp ciepła jest fakt, że współcześnie stosowane w pompach ciepła rozwiązania technologiczne (zwłaszcza sprężarki, będące ich najważniejszym elementem) działają bezawaryjnie i w pełni wydajnie przez okres nawet 25 lat.

Warto też wspomnieć o komforcie użytkowania. Składa się na niego nie tylko niskie zapotrzebowanie na obsługę urządzenia, ale także jego niewielkie rozmiary. Pompa ciepła może zajmować powierzchnię już od ok. 1 m2, oczywiście w zależności od rodzaju instalacji i wielkości ogrzewanego obiektu. Natomiast pomieszczenie techniczne przeznaczone na pompę ciepła może pełnić również dodatkowe funkcje (np. spiżarnia, pralnia, schowek). Nie jest to możliwe w przypadku kotłowni budowanych na użytek innych urządzeń grzewczych, które wydzielają różnorodne zapachy oraz emitują hałas.

Gruntowe pompy ciepła - rodzaje kolektorów
  • poziomy kolektor

Jest to sieć rur układana na głębokości ok. 1,20 m pod powierzchnią terenu. Czynnikiem chłodzącym, który krąży w wężownicy, jest alkohol etylowy lub glikol propylenowy. Jest to rozwiązanie stosowane w przypadku obiektów z dużymi powierzchniami działek oraz w przypadku ciężkich warunków wiertniczych,

  • pionowy kolektor, tzw. odwiert

Odwiert polega na wywierceniu wiertnicą otworu i umieszczeniu w nim rurki w kształcie litery U, w której krąży czynnik chłodniczy. Do wykonania takiej instalacji nie trzeba dużej powierzchni terenu, a prace odbywają się bez większej ingerencji w jego strukturę. 

Główne zalety gruntowych pomp ciepła

Oto kilka kluczowych korzyści płynących z inwestycji w gruntowe pompy ciepła:

Oszczędność kosztów

Dzięki wykorzystaniu energii odnawialnej oraz niskiej awaryjności gruntowe pompy ciepła oferują znaczne obniżenie kosztów eksploatacji w porównaniu do urządzeń korzystających z surowców takich jak węgiel, drewno, pellet czy gaz.

Ekologiczność

Gruntowe pompy ciepła są przyjazne dla środowiska, zmniejszając emisję szkodliwych substancji i produkcję gazów cieplarnianych. 

Łatwość obsługi

Urządzenia te są niezwykle wygodne w użytkowaniu, ponieważ działają praktycznie bez konieczności ingerencji użytkownika.

Stabilne i wygodne źródło ciepła

Pompy gruntowe gwarantują komfort korzystania z budynku przez cały rok.

Podsumowując, gruntowe pompy ciepła gwarantują optymalizację kosztów ogrzewania i dużą oszczędność w porównaniu do starszych urządzeń wykorzystujących materiały opałowe (węgiel, drewno, pellet, gaz). Nie wymagają skomplikowanej obsługi i nie emitują do środowiska szkodliwych substancji. Tu ekologia idzie w parze z oszczędnością, a wygoda związana z użytkowaniem gruntowej pompy ciepła to dodatkowy benefit.

Nasza firma oferuje profesjonalną instalację pomp ciepła gruntowych, wraz z pełnym doradztwem w doborze i optymalizacji systemu grzewczego. Chętnie przedstawimy też szczegóły dotyczące dostępnych dotacji i ulg podatkowych. Zapraszamy do współpracy!