FAQ – najczęściej zadawane pytania na temat instalacji i użytkowania pomp ciepła

Tak. Obecnie dostępne są dwa programy dotacji ogólnokrajowej: Czyste Powietrze dla budynków modernizowanych oraz Moje Ciepło dla budynków nowo budowanych. W przypadku każdej inwestycji pomagamy w przeprowadzeniu wszelkich formalności związanych z procesem pozyskania dotacji.

Dzięki ciągłemu postępowi technologicznemu pompy ciepła uzyskują coraz wyższe temperatury zasilania. Mogą skutecznie produkować ciepłą wodę użytkową i zasilać instalację centralnego ogrzewania w niemal każdym budynku. Warunkiem jest odpowiednie dobranie rodzaju oraz mocy pompy ciepła do powierzchni budynku i jego zapotrzebowania na ciepło. Podczas wizyty na terenie inwestycji wyczerpująco przedstawiamy możliwości zastosowania poszczególnych rodzajów pomp ciepła w danym obiekcie.

Żywotność pompy ciepła wynosi około 20-25 lat. Dane te pochodzą szczególnie z doświadczeń krajów, w których ta technologia jest stosowana już od dziesięcioleci. W związku z tym inwestycja w taki system grzewczy zapewnia wieloletnią, stabilną i niezawodną pracę systemu grzewczego w budynku.

Rozmiar pomieszczenia, w którym ma być zamontowany system grzewczy z pompą ciepła, zależy od wielkości budynku oraz skomplikowania układu grzewczego. W domach mieszkalnych jednorodzinnych powierzchnia od 4 m2 jest zwykle wystarczająca do montażu pompy ciepła oraz jej sprawnego serwisu.

W przypadku zastępowania obecnego źródła ogrzewania pompą ciepła zazwyczaj nie ma konieczności ingerencji w istniejącą instalację grzejnikową. Grzejniki można zintegrować z działaniem nowego źródła ciepła. Jednak każdy przypadek należy przeanalizować indywidualnie, tak aby nowy system grzewczy pracował możliwie jak najwydajniej. Istnieje opcja przebudowy lub całkowitej wymiany instalacji grzewczej, jeśli jest to rozwiązanie opłacalne z punktu widzenia inwestora oraz użytkowników budynku.

Wiodący producenci pomp ciepła zalecają serwis pompy ciepła raz w roku. Pozwala to na zachowanie optymalnych parametrów pracy układu grzewczego. Umożliwia też konsultację z fachowcami i uzyskanie odpowiedzi na ewentualne pytania dotyczące działania instalacji. W trakcie prac konserwacyjnych można również wykonać korektę ustawień urządzenia.

W przypadku pomp powietrznych nie jest wymagane żadne pozwolenie na instalację. Jeżeli chodzi o gruntową pompę ciepła z dolnym źródłem w postaci odwiertów, wymagane jest przygotowanie projektu robót geologicznych i zgłoszenie go do właściwego urzędu. W tym przypadku przygotowujemy dla inwestora wymaganą prawem dokumentację.

Tak. Pompy ciepła, zarówno gruntowe jak i powietrzne, są w stanie wytworzyć zimną wodę na potrzeby klimakonwektorów, chłodnic do wentylacji mechanicznej czy też chłodzenia płaszczyznowego w postaci podłogówki, systemów ściennych czy sufitowych.

Ilość miejsca potrzebnego do wykonania odwiertów jako dolnego źródła pompy ciepła gruntowej jest zależna od mocy pompy ciepła oraz wydajności energetycznej gruntu, na którym znajduje się budynek. W większości przypadków wykonuje się 2-3 odwierty, pomiędzy którymi zachowuje się odległość ok. 8 metrów. W związku z tym na większości działek możliwe jest wykonanie odwiertów bez kolizji z istniejącą infrastrukturą. Na miejscu wykonanych odwiertów można bez większych ograniczeń zagospodarować teren.

Pompy ciepła obu rodzajów są w stanie tanio i skutecznie ogrzać budynek i wytworzyć ciepłą wodę użytkową. Są jednak miejsca, gdzie wykonanie odwiertów jest niemożliwe z powodu istniejącej infrastruktury lub zbyt małej powierzchni działki. W takich przypadkach jedyną możliwością jest instalacja powietrznej pompy ciepła. Natomiast gruntowe pompy ciepła są bardziej wydajne na terenach, gdzie odnotowuje się niskie temperatury ujemne zimą oraz w przypadku obiektów wymagających wysokiej temperatury zasilania systemu centralnego ogrzewania.

W razie dodatkowych pytań zachęcamy do kontaktu – chętnie udzielimy wszystkich informacji, rozwiejemy wątpliwości i doradzimy w inwestycji. Zapraszamy do współpracy!

Zespół Smart Instal

Copyright © smartinstal.com.pl | Zasięg działania

Projekt i realizacja: mal.net.pl