Powietrzne pompy ciepła to nowoczesne rozwiązanie w zakresie instalacji centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej. Wykorzystują powietrze pobierane z zewnątrz budynku, bez konieczności dostarczania paliw i innych materiałów opałowych. Powietrzne pompy ciepła są ekologiczne, a ich wydajność w ostatnich latach znacznie wzrosła. Obecnie można ich używać jako jedynego źródła ogrzewania budynku. Oczywiście warunkiem jest dobranie pompy ciepła o odpowiedniej mocy oraz prawidłowe dopasowanie parametrów jej działania.

Praca powietrznej pompy ciepła

Powietrzna pompa ciepła to rozwiązanie skierowane głównie do inwestorów, którzy chcieliby korzystać z nowoczesnych i wydajnych urządzeń grzewczych, ale nie mają możliwości ingerencji w teren wokół budynku. 

  • Powietrzna pompa ciepła ma na celu zmaksymalizowanie tzw. wskaźnika SCOP (sezonowej sprawności) oraz obniżenie kosztów eksploatacyjnych systemu grzewczego. 
  • Pompy ciepła powietrzne najlepiej sprawdzają się na obszarach, gdzie nie występują wysokie mrozy. W takich warunkach urządzenie może pracować efektywnie o każdej porze roku, bez konieczności korzystania z energii elektrycznej do jego zasilania. 
  • Powietrzne pompy ciepła w większych lub bardziej wymagających obiektach mogą być wspomagane innymi źródłami ciepła, które uruchamiają się podczas dużych spadków temperatur zewnętrznych.
  • Przy wysokich temperaturach zewnętrznych działanie powietrznej pompy ciepła ulega odwróceniu. Ma ona funkcję chłodniczą, więc pełni jednocześnie rolę klimatyzacji w budynku. 
Instalacja powietrznej pompy ciepła

Proces montażu jest szybki i stosunkowo prosty. Urządzenie przypominające wyglądem wentylator jest umieszczane na zewnątrz budynku, a następnie łączone z jednostką wewnętrzną. Instalacja tego rodzaju pompy ciepła nie wymaga żadnej ingerencji w grunt przy budynku, czyli wykonywania odwiertów czy instalacji kolektora poziomego. To znacznie zmniejsza koszty inwestycyjne i przyspiesza cały proces instalacji. Ponadto zwiększa możliwości inwestorów, którzy nie dysponują dużym terenem zewnętrznym. 

Montaż powietrznej pompy ciepła jest możliwy zarówno w przypadku nowo powstających budynków, jak i starszych obiektów. To niewielkie, stosunkowo proste w instalacji i bardzo łatwe w obsłudze urządzenie grzewcze sprawdzi się w domach mieszkalnych i w budynkach o innym przeznaczeniu (np. komercyjnym lub publicznym). 

Nasza firma obsługuje tego rodzaju inwestycje w sposób kompleksowy. Zajmujemy się wyceną, doborem, instalacją oraz uruchamianiem systemów grzewczych opartych o powietrzne pompy ciepła, jak również fachowym serwisem urządzeń. Zapraszamy do współpracy!