Blog

Pompy ciepła a grzejniki – jakie wybrać?

O pompach ciepła grasuje wiele mitów. Jednym z nich jest to, że nie powinno łączyć się ich z tradycyjnymi grzejnikami – dobrze współpracuje jedynie z ogrzewaniem podłogowym i wówczas osiąga najlepszą wydajność. A to… niekoniecznie prawda. W poniższym artykule opowiadamy o obu tych rozwiązaniach i obalamy tę plotkę!

Pompy ciepła i ogrzewanie podłogowe

Pompy ciepła faktycznie znakomicie współpracują z ogrzewaniem podłogowym, gdyż jest to system niskotemperaturowy – czyli pracuje efektywnie przy stosunkowo niskich temperaturach czynnika grzewczego (ok. 30-40°C). To właśnie odróżnia tzw. podłogówkę od grzejników ściennych – te z kolei wymagają znacznie wyższych temperatur. Co więcej, ogrzewanie podłogowe to ogrzewanie płaszczyznowe o dużej powierzchni grzania, które zapewnia korzystny rozkład temperatur we wnętrzu. Niestety, choć niesie ze sobą wiele korzyści, nie zawsze jest to rozwiązanie możliwe.

Montaż ogrzewania podłogowego jest skomplikowany, znacznie droższy i należy łączyć je z wykończeniem posadzki o określonych właściwościach. To znaczy, że należy zaplanować je zawczasu – w innym wypadku będzie to łączyło się z poważnym remontem. Alternatywą jest tutaj bardziej popularne rozwiązanie – grzejniki ścienne.

Pompy ciepła i grzejniki ścienne

Opinia, że grzejniki ścienne nie mogą współdziałać z pompami ciepła ma swoje uzasadnienie, jednak nie jest to całkiem niemożliwe. W przypadku tradycyjnych grzejników żeliwnych montaż tego rozwiązania faktycznie często mija się z celem, ale obecnie takie kaloryfery są bardzo rzadko wykorzystywane do ogrzewania budynków. Nowocześniejsze grzejniki bardzo dobrze działają również przy niskiej temperaturze roboczej, a więc nadają się do współpracy z pompą ciepła. Istnieją także metody pozwalające przystosować grzejniki nieco lepiej do współpracy z pompą ciepła. Jak to zrobić?

Rozwiązaniem tutaj jest zastosowanie kaloryferów takich jak dla kotła kondensacyjnego lub specjalnych modeli z wentylatorem. Wentylatory są montowane pod kaloryferami i pomagają rozprowadzać ciepło. Dzięki temu moc grzejnika zwiększa się nawet o 30%, a połączenie pompy ciepła z tradycyjnym kaloryferem staje się wówczas jeszcze bardziej opłacalne. Zastosować można również specjalne grzejniki niskotemperaturowe. Charakteryzują się one możliwie największą efektywną powierzchnią wymiany ciepła oraz mniejszą masą i małą pojemnością wodną. Za sprawą tego wszystkiego do zapewnienia komfortu cieplnego potrzebna jest niższa temperatura wody grzewczej.

Możliwości zastosowania pompy ciepłą z rozmaitymi grzejnikami nie brakuje. Jeśli szukasz ekologicznego rozwiązania grzewczego dla swojego domu – koniecznie zapoznaj się z pełną ofertą produktów i usług od SMART INSTAL!